Historia sekcji kolarskiej

1987 WLKS Krakus
1998 Arge
T. Marczyński Mistrz Polski j.mł 2000 2
Piotr Zieliński   Mistrz Polski na torze 2001 5
2006 03
2008 03
2007 10
krakus2006 08 11
IMGP5231
PB239757AA
IMG 1833
Majka19
DSC 4495
IMG 0796
IMG 0746
DSCN6483
IMGP5025
1PP Strzelce ITT 1106
Dobczyce IV Etap 1260
IMG 20240522 WA0170

Prawie 50 lat działalności!

Sekcja kolarska WLKS Krakus jest jednym z najważniejszych rozdziałów w historii klubu, choć jej początki nie zapowiadały, że odniesie tak znaczące sukcesy. Kraków ma długą tradycję w kolarstwie, ale rozwój tej dyscypliny zawsze był wyzwaniem. Dziś jednak to właśnie kolarstwo jest wizytówką klubu, a sukcesy takie jak medal olimpijski Rafała Majki czy triumfy Tomasza Marczyńskiego i Katarzyny Niewiadomej przynoszą chlubę zarówno zawodnikom, jak i wszystkim, którzy przyczynili się do ich osiągnięć.

Początki i Pierwsze Sukcesy

Sekcja powstała w latach 70., kiedy to dzięki zaangażowaniu Bogdana Koziarowskiego, klub otworzył się na szkolenie kolarzy. Już w 1970 roku drużyna Krakusa zajęła 2. miejsce w Wyścigu Nadziei Olimpijskich i 3. miejsce w mistrzostwach okręgu krakowskiego. Kolejne lata przyniosły pierwsze tytuły, ale w 1973 roku działalność sekcji została zawieszona.

Nowy rozdział rozpoczął się w 1977 roku, kiedy do Krakusa dołączył trener Ryszard Kosowski. Jego podopieczni, w tym obiecujący zawodnik Mieczysław Poręba, szybko pokazali swój potencjał. Poręba był pierwszym kolarzem Krakusa, który wystartował w Tour de Pologne, zajmując 11. miejsce – wynik ten przez 30 lat pozostawał nieosiągalny dla innych kolarzy z regionu.

Lata 80. – Rozwój i Pierwsze Gwiazdy

W latach 80. sekcja nabrała rozpędu. Poręba odnosił sukcesy w Polsce i za granicą – wygrał międzynarodowy wyścig w Turcji, zajmował wysokie miejsca w Tour de Pologne i wystartował w ponad 100 wyścigach jako zawodowiec we Francji. To właśnie w tych latach ugruntowała się pozycja Krakusa jako jednego z najważniejszych ośrodków szkolenia kolarskiego.

Sukcesy Międzynarodowe

Największe triumfy sekcja święciła w XXI wieku. Rafał Majka zdobył wówczas brązowy medal olimpijski i tytuł najlepszego górala Tour de France, Katarzyna Niewiadoma została mistrzynią Europy, a Tomasz Marczyński odnosił zwycięstwa etapowe w prestiżowej Vuelta a España. Ich droga do sukcesu była możliwa dzięki wsparciu trenerów, sponsorów, rodziców i działaczy, którzy we wczesnym czasie ich kariery pomagali rozwijać ich wielki talent.

Dziedzictwo i Symbolika

Historia sekcji to nie tylko wybitni kolarze, ale również ludzie drugiego planu – działacze, trenerzy i rodzice. Jak wspomina Mieczysław Poręba, symboliczne miejsce w jego sklepie zajmują zdjęcia – jego samego w starym kasku i Rafała Majki w koszulce górala. To obrazuje drogę, jaką przeszła sekcja – od skromnych początków do sukcesów na międzynarodowej scenie.

Rozkwit i Nowe Pokolenie

Po trudnych początkach i wznowieniu działalności w 1977 roku, sekcja kolarska WLKS Krakus zaczęła odnosić pierwsze sukcesy. Jednak prawdziwy rozwój nastąpił w latach 80., gdy trener Zbigniew Klek objął prowadzenie sekcji na pełen etat w 1983 roku. To wtedy rozpoczęła się nowa era, pełna wyzwań, ale i spektakularnych osiągnięć.

Pierwszy Medalista i Nowe Talenty

Pierwszym wielkim sukcesem był złoty medal Marcina Pyjasa na Spartakiadzie Młodzieży w 1987 roku. Pyjas wraz z Grzegorzem Kukułą zdobył także srebro w jeździe dwójkami na Mistrzostwach Polski Południowej. Był to początek złotej generacji zawodników, do której należeli również Wojciech Szafraniec, Aleksander Cholewa i Piotr Tomana. Trener Klek wspomina, że to właśnie Tomana miał potencjał, by poprowadzić sekcję do jeszcze większych sukcesów, ale jego karierę przerwały problemy zdrowotne.

Trudne Warunki i Ogromne Zaangażowanie

Lata 80. były trudnym czasem dla polskiego kolarstwa, z ograniczonym wsparciem finansowym i technicznym. Sekcja musiała radzić sobie z ograniczonymi zasobami. Na pomoc przychodzili rodzice, sponsorzy, a nawet lokalna społeczność. Trener Klek wspomina, jak ojciec braci Bentkowskich, Mieczysław, woził zawodników na zawody trabantem, a babcie dostarczały ciasta na wyjazdy. Dzięki takiej współpracy sekcja zaczęła osiągać sukcesy na skalę krajową, zdobywając medale na mistrzostwach Polski.

Sukcesy i Wsparcie Sponsorskie

Wśród zawodników tego okresu szczególnie wyróżniał się Konrad Łapa, wszechstronny kolarz, który zdobywał medale na torze, szosie i w MTB. Jego kariera została przerwana przez kontuzje i choroby, ale jego talent i sukcesy przyczyniły się do budowy renomy sekcji.

Sekcja Krakusa zaczęła przyciągać większe wsparcie, w tym od Bogdana Rusina, byłego kolarza i współwłaściciela stacji paliw Arge. Dzięki jego pomocy zakupiono nową Skodę, która przez kolejne lata służyła zawodnikom na zawodach w całej Polsce. Jak wspomina trener Klek, samochód przejechał 700 tysięcy kilometrów, transportując przyszłych mistrzów.

Rozwój i perspektywy

Z pomocą sponsorów, rodziców i zaangażowanych działaczy, sekcja kolarska WLKS Krakus stała się marką rozpoznawalną w polskim kolarstwie. Praca trenera Kleka, zaangażowanie zawodników i wsparcie całej społeczności zaczęły przynosić efekty, które miały zrewolucjonizować polskie kolarstwo w nadchodzących latach.

Kolejne sukcesy Krakusa i początek wielkich karier

Sukcesy Eapy i Bentkowskich sprawiły, że do sekcji zaczęli trafiać kolejni zdolni chłopcy, wśród nich Jarosław Dymek, bracia Marcin i Mateusz Porębowie, a także Tomasz Marczyński, którego na pierwsze treningi przywiózł ojciec. Zbliżał się przełom wieków, a młode pokolenie Krakusa zaczynało pokazywać, że stać je na naprawdę wiele. Tomasz Marczyński przestał startować tylko po to, by ukończyć wyścig, a zaczął go wygrywać. Krakus znajdował się coraz bliżej krajowej czołówki, choć wciąż brakowało organizacyjnego poziomu na miarę najlepszych klubów młodzieżowych, takich jak Pacyfik Toruń.

Trenerzy i zawodnicy Krakusa jednak nie ustępowali. Wśród nowych twarzy w klubie pojawił się Rafał Majka. Z początku nie zapowiadał się na lidera – miał rower komunijny i dopiero z czasem zaczęto wprowadzać go w treningi. Inni, bardziej obiecujący zawodnicy, z czasem rezygnowali z kolarstwa. Rafał Majka jednak wytrwał, co ostatecznie doprowadziło go na szczyty światowego kolarstwa.

W 2001 roku Krakus zaczął regularnie wygrywać na krajowych i międzynarodowych zawodach. Ogromne znaczenie miało dołączenie do klubu Piotra Zielińskiego, który zajął 9. miejsce w mistrzostwach świata juniorów w USA. W kraju zdobywał tytuły mistrza Polski, a z zespołem Krakusa osiągał sukcesy drużynowe. W tamtym czasie Tomasz Marczyński zdobywał już medale na górskich mistrzostwach Polski, a na torze pierwszy raz triumfował Rafał Majka.

Rozwój sekcji dzięki wsparciu sponsora

W 2002 roku klub nawiązał współpracę ze Stanisławem Czają, byłym kolarzem, który odniósł sukcesy w biznesie. Dzięki temu Krakus zyskał sponsora tytularnego, firmę „BBC Czaja”. To wsparcie przyniosło wymierne efekty – pojawił się nowoczesny sprzęt, a sekcja rozwijała się dynamicznie.

Do klubu dołączyli kolejni młodzi zawodnicy, jak Karol Domagalski i Wojciech Migdał.

Tomek i jego rozwijająca się kariera

Tomasz Marczyński zdobywał kolejne tytuły. W 2007 roku został mistrzem Polski, a później reprezentował Polskę na igrzyskach olimpijskich w Pekinie. Największe sukcesy przyniósł mu jednak sezon 2011, kiedy wygrał mistrzostwa Polski zarówno w jeździe indywidualnej na czas, jak i ze startu wspólnego.

W kolejnych latach Marczyński występował w prestiżowych wyścigach, takich jak Tour de Pologne, Giro d’Italia czy Vuelta a España, zdobywając tytuły najlepszego górala i odnosząc etapowe zwycięstwa. Jego triumfy, w tym dwa etapy Vuelty w 2017 roku, stały się symbolami sukcesów Krakusa.

Rafał Majka – z Zegartowic na światowe szczyty

Rafał Majka swoją przygodę z Krakusem rozpoczął w 1998 roku na rowerze komunijnym. Już dwa lata później odnosił sukcesy w młodzieżowych kategoriach. Trener Klek szybko dostrzegł jego potencjał, choć nikt wówczas nie przypuszczał, że Majka stanie się gwiazdą światowego formatu.

Majka wyjechał za granicę, by rozwijać swoją karierę. W 2011 roku podpisał kontrakt z duńską ekipą Saxo Bank. W 2014 roku, jako drugi Polak w historii, wygrał etap Tour de France, a później triumfował w klasyfikacji górskiej. W 2016 roku zdobył brązowy medal na igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro, co było historycznym osiągnięciem dla Krakusa.

Majka zdobył również liczne tytuły w Vuelta a España i Tour de Pologne, zapisując się na stałe w historii polskiego kolarstwa. Sukcesy te stały się inspiracją dla kolejnych pokoleń zawodników Krakusa, a klub zaczął być postrzegany jako kuźnia kolarskich talentów.

Karol Domagalski – Wzloty, upadki i nadzieje na powrót

Po wielkich sukcesach na arenie międzynarodowej Rafała i Tomka swój potencjał pokazał Karol Domagalski, który swoją karierę zaczynał od futbolu, ale szybko odkrył, że prawdziwą pasją jest dla niego kolarstwo. Jego talent nie pozostał niezauważony – zdobywał medale na mistrzostwach Polski, a wkrótce dołączył do hiszpańskiej drużyny Caja Rural, gdzie stawiał pierwsze kroki jako zawodowiec. To był moment przełomowy w jego karierze, a starty w prestiżowych wyścigach, jak Vuelta a Espana, dały mu szansę na zaistnienie na międzynarodowej scenie.

Domagalski miał wszystko, by stać się jednym z najlepszych kolarzy. W wieku młodzieżowca stawał się jednym z najlepszych szosowców w Europie, wygrywając osiem wyścigów w swoim pierwszym sezonie. Dzięki temu trafił do reprezentacji Polski, startując w mistrzostwach Europy i Pucharze Świata. Mimo tego, w 2014 roku, po sezonie w Caja Rural, zespół nie przedłużył z nim kontraktu. Kolejne lata to jazda w mniejszych drużynach, a kariera Domagalskiego została zatrzymana przez poważny wypadek podczas Małopolskiego Wyścigu Górskiego. Po długiej rehabilitacji, Karol nie rezygnuje z powrotu do sportu. Zespół Hurom zapewnił go, że nie zostawi go na lodzie, a perspektywy na przyszłość pozostają obiecujące. Choć powrót na rower będzie wymagał dużo pracy i zaufania, Domagalski nie traci nadziei i marzy o powrocie na profesjonalne trasy.

Kasia Niewiadoma – Droga do wielkiego sukcesu

W krakusie kolejną gwiazdą w tamtym okresie okazała się kobieta – Kasia Niewiadoma, która zaczynała swoją przygodę z kolarstwem w nieco mniej sprzyjających okolicznościach. Trener WLKS Krakus, Zbigniew Klek, początkowo nie chciał trenować dziewczyn, jednak po namowie sponsora, Józka Olchawy, postanowił dać szansę młodej Kasi. Okazało się, że był to strzał w dziesiątkę – Niewiadoma szybko dostosowała się do intensywnych treningów i pokazała, że jest w stanie rywalizować na najwyższym poziomie. Zaczęła zdobywać medale w wyścigach krajowych i międzynarodowych, a w 2012 roku wywalczyła srebrny medal mistrzostw Polski juniorek w jeździe na czas.

Rok później, w 2013 roku, Niewiadoma była o krok od podium na mistrzostwach Polski, zajmując czwarte miejsce zarówno w wyścigu ze startu wspólnego, jak i jeździe indywidualnej na czas. To był moment, kiedy stało się jasne, że ma wielki potencjał. Wkrótce po tym występie trafiła do jednej z najlepszych drużyn świata – holenderskiego Rabobank, co stanowiło ogromny krok w jej karierze. Choć początki w zawodowym peletonie nie były łatwe, Niewiadoma szybko zaczęła odnosić sukcesy. Już w 2014 roku wygrała swoje pierwsze wyścigi  zawodowe, a w 2015 roku zdobyła srebrny medal Igrzysk Europejskich w Baku. Rok później triumfowała w klasyfikacji młodzieżowej Giro Rosa i zdobyła złoto w mistrzostwach Europy, a sezon zakończyła brązowym medalem mistrzostw świata w jeździe drużynowej na czas.

Kolejne lata przyniosły jeszcze większe sukcesy. W 2016 roku Niewiadoma została najlepszą zawodniczką młodzieżową w rankingu UCI Women’s World Tour, a także zdobyła podwójny tytuł mistrzyni Polski. W 2017 roku uczestniczyła w Igrzyskach Olimpijskich, a na mistrzostwach świata wywalczyła ósme miejsce w wyścigu drużynowym. Rok później, w 2018, Kasia zajęła trzecią pozycję w rankingu UCI, co potwierdziło jej miejsce w światowej czołówce.  W roku 2023 Kasia sięgnęła po koszulkę mistrzyni świata w kolarstwie gravelowym, pokazując swój olbrzymi potencjał. Na tym sukcesie Kasia się nie zatrzymała, bowiem już rok później osiągnęła coś niemożliwego – wygrała Wielką Pętlę zapisując się w historii kolarstwa złotymi zgłoskami. Ten triumf w kobiecym Tour de France to największy sukces w historii polskiego kolarstwa szosowego kobiet. 

Obecnie Kasia reprezentuje drużynę Canyon-SRAM i jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych nazwisk w polskim kolarstwie. Jej sukcesy stanowią inspirację dla młodych zawodniczek, które marzą o karierze w tym pięknym, ale wymagającym sporcie.

Wzrost zainteresowania kolarstwem i młode talenty

Kariera Rafała, Tomka, jak i Kasi Niewiadomej stała się inspiracją dla kolejnych pokoleń kolarzy. Wzrasta zainteresowanie kolarstwem w Polsce, a młode talenty coraz częściej garną się do tego sportu. WLKS Krakus nie spoczywa na laurach i stara się zapewnić jak najlepsze warunki do rozwoju kolejnym pokoleniom. Klub inwestuje w młodsze drużyny, organizując obozy i pozyskując nowych sponsorów.

Jednym z wielu talentów, które swoją przygodę  również zaczynały w naszym klubie jest Szymon Tracz, który w młodym wieku zdobył tytuł mistrza Polski juniorów i przeszedł do drużyny CCC Development Team.

Dzięki wsparciu trenera Zbigniewa Kleka oraz profesjonalnym warunkom treningowym, młodzi kolarze mogą liczyć na rozwój swoich umiejętności i szanse na międzynarodowe sukcesy.

Przyszłość Krakusa

Krakus, dzięki sukcesom swoich wychowanków, stał się jednym z najważniejszych ośrodków kolarskich w Polsce. Jak mówi trener Klek, celem klubu jest szkolenie kolejnych mistrzów, którzy dorównają osiągnięciom Rafała Majki i Tomasza Marczyńskiego. Dzięki wsparciu sponsorów i nieustannej pracy działaczy, sekcja nadal rozwija młode talenty, które być może w przyszłości przyniosą kolejne medale dla Krakusa.

Obecnie głównym sponsorem sekcji kolarskiej jest firma Wawel Słodycze, która wspiera rozwój młodych talentów i naszą działalność 

Skip to content